Windows 12 Ne Zaman Çıkacak?

Share

Windows 12 (veya muadili) ne zaman çıkacağı konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Windows Central makalesine göre, her üç yılda bir büyük bir Windows sürümü piyasaya sürülmekte. Windows 11’in 2021’de piyasaya sürülmesiyle, Windows 12’nin 2024’ün bir noktasında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Mart 2023’te yapılan açıklamaya göre, Microsoft’un Windows 12 üzerinde çalışmalarına Mart 2022’de başlandı ve bu sürümün 2024’te piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Windows 12 Ne Zaman Cikacak

Windows 12 Ücretsiz Olacak Mı?

Başlangıçta en azından ücretsiz olacak. Microsoft, Windows 10’a ücretsiz bir yükseltme sunmuştu ve hala teknik olarak mümkün. Windows 11’e güncellemek de, cihazınızın donanım gereksinimlerini karşıladığı takdirde, herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ve Microsoft’un bu konuda herhangi bir son tarih koyacağını düşünmüyorum. Ancak, bağımsız bir kopya satın almak isterseniz, maliyeti ortalama 3600TL’den başladığını da paylaşmak isterim.

Windows 12 Farklı Donanım Gereksinimleri Mi Sahip Olacak?

Büyük olasılıkla evet. Dizüstü bilgisayarlar ve bilgisayarlar, yıllarca çekirdek tasarımını korudular, ancak Windows 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana birçok özellik değişti. Güvenlik özellikleri olan TPM ve Secure Boot gibi özelliklerin, muhtemelen yakın gelecekte de var olacağı tahmin ediliyor.

Windows 12 Sistem Gereksinimleri

Microsoft tarafından herhangi bir bilgi gelmese de sızdırıldığı iddia edilen bilgiler doğrultusunda tahmini sistem gereksinimlerini aşağıda paylaşıyorum.

Windows 12 Sistem Gereksinimleri:

  • CPU: İki veya daha fazla çekirdeği olan 1 GHz veya daha hızlı çalışan, 64 bit uyumlu bir Sistem çipi (SoC) veya CPU
  • RAM: 8 GB veya üstü
  • Depolama: 64 GB depolama alanı
  • Ekran kartı: DirectX 12 veya üstü ve WDDM uyumlu grafik kartı
  • Görüntü: Renk kanalı başına 8 bit, yüksek çözünürlük (720p) ve 9 inçten daha geniş bir ekran boyutu.
  • TPM: Trusted Platform Module (TPM) 2.0

Tabii ki bu bilgiler sadece bir iddia olduğu için ilerleyen süreçlerde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle sistem gereksinimleri konusunda net bilgi için Microsoft tarafından yapılacak resmi açıklamayı bekleyeceğiz.

Kaynakça (Windows 12 Sistem Gereksinimleri): https://pureinfotech.com/windows-12-increase-system-requirements/